2017 Artists Lineup

2017 Artists Lineup

2017 Artists Lineup

The 32nd Anniversary festival will be held from 12 to 15 January 2017. Here's a taste of what's to come. We will have 179 amazing acts from all over the world and Australia to party musically for 4 days with over 500 concerts, dances, workshops and sessions! It's the largest ever international contingent of 19 acts, 88 national acts and a massive 72 local Illawarra acts! Who says we don't support local music as well!

This page includes a thumbnail image of each of the artists sorted by genre. Click on the image and you can read about the act, get links to hear and see them.

2017 Illawarra Folk Festival Program

You can view the SOUVENIR PROGRAM HERE  84 pages

Here's an overview of the program.

  • Wednesday – Opening Bush Dance and Session - FREE EVENT
  • Wednesday / Thursday - Folk School MORE DETAILS
  • Thursday – Dinner Italian Style, Great Gut Busting Tripe Dinner and Concert, Charity Day, Taster and other concerts
  • Friday / Saturday / Sunday – All 13 venues in full swing until Midnight
  • Saturday / Sunday - Green Music Train from Sydney to Bulli MORE DETAILS
 
Powered by

Publish for Free

OUR FABULOUS ARTISTS from all over the world

19 INTERNATIONAL ACTS

Andy Irvine (Ire) and Luke Plumb, Azzband (Italy/Spain), Christine Collister (UK) & Michael Fix, FourWinds (Ire), George & Noriko (Japan), Girls with Knives (Canada), Gregory Page (USA), Kenta Hayashi (Japan), Kirsty Bromley (UK), London Klezmer Quartet (UK), Tattletale Saints (NZ), The Haywood Billy Goats (USA), The Outside Track (Scot) , The Sauerkrauts (Germany), The Whitetop Mountaineers (USA), Tim O'Brien (USA), Wallis Bird (Ire), Winter Wilson (UK)

88 NATIONAL ACTS

1917: Strike!, 8Foot Felix, Adder's Fork, Alanna and Alicia, Albion Fair Morris Dancers, Alex Hood, Baltic Bar Mitzvah, Black Bear Duo, Black Joak Morris, Blakboi, Brian Bell, Bruce Mathiske, Bush Music Club, Charlotte Emily, Chloe & Jason Roweth, Col Hardy, Colleen Z Burke, Daddy Longlegs & the Swamp Donkeys, Daniel Champagne, Dave de Hugard, Dave Elliston, Den Hanrahan & the Rum Runners, Dennis Murphy's Puppets, Dingo's Breakfast Oz Music & Poetry Band, Echo Deer, Equus, Errol Gray, Folkaphonic Youth Orchestra, Free Fried Chicken, Genni Kane, Geoffrey W Graham, Glenn Skuthorpe, Glover & Sorrensen, Gone Molly, Good Tunes Band, Gordon Lightfoot Tribute Band, Graham Maureen Seal, Rob & Olya Willis, Gregory North, Handsome Young Strangers, Hillbilly Goats, Homegrown Quartet, Hoot Band, Ionia, Jaga Band, Jay Wars & The Howard Youth, Jim Haynes, Jody + Innes, John Broomhall, Junkadelic Brass Band, Kate Maclurcan & The Loose Ends, Lime and Steel, Lindy lady of the Forest: Storyteller, Lisa Couper, Lizzie Flynn & The Reckoning, Low Down Riders, Malcura, Mandy Connell, Mark Cryle & Carmel Newman, Martin Pearson, Matthew Dames , Melbourne Scottish Fiddle Club, Men With Day Jobs, Nigel Wearne, Out of Abingdon, Pat Drummond, Pete Denahy, Peter Hicks, Peter Mace, Peter Willey & Matthew Hobbs, Rory Faithfield, Rosie Burgess Trio, Rough Red, Rusty & The Saint, Sadie & Jay, Shanty Club, Sissybones, Taylor Pfeiffer - The Banjo Girl, The Good Girl Song Project, The Northern Folk, The Squeezebox Trio, The String Family, The Three Marketeers, The Trippy Hippy Band, The Wish List, Tinpan Orange, Tom Dockray, Tulalah, Women in Docs , Yellow Blue Bus

71 LOCAL ACTS

Alex Boston, Astarte Studio's Steampunk Gypsies, Big Erle, Brian Jonathon, Brynn Luker, Cake Tin Rattlers, Carefree Road Band, Cat Walk City and Friends, Chord-eaux, Cinnamon Twist Belly Dance, Circus WOW, Chinese Lion Dancers, Cross Rhythm Dance Company, Dani Karis, Erika Steller, Festival Choir & Orchestra, Five Sad Men, Gobsmacked!, Grace Gladwin, Harman & Hellens, Illawarra Breakfast Poets, Illawarra Flame Three, James R Cooper, Jane Aubourg, Joe Mungovan, John Littrich & The Water Runners, Josh Maynard, Kay Proudlove, Kenny Bartley/Super Kenny, King & Queen of Green - The Pearlies, Leo, Lizzie Bennet Band, Love In The Jungle, Maya & Tala, Maypole with Molly, Melanie April, My Secret Window, No Such Thing, Paddy & The Wonderband, Patrick Lyons, Patron Saints Of Folk, Ralph Scrivens, Rani's Fire , Ribbon Gang, Ruido Indy Flamenco, Scientists Behaving Badly, Shalani & Chloe, Shelley's Murder Boys, Silver Lotus Tribal Bellydance, SingGongGo, Southern Gentlemen, Story Beats, Stringline, Swamp n' Beats, The Beatmeisters, The Bowhemians, The Calamities, The Con Artists, The Derby Dolls, The Humphreys, The Lighthouse Keepers, The Lurkers, The Scratchies, The Swingaleles, Three-Sixty, Vic Janko Orkestar, Zlatkos Balkan Cabaret, Zumpa

About david

National Acts

Bluegrass-/-Americana

Blues-/-Roots

Celtic

Dance

Folk

Leo

Gypsy/Balkan

Indie

Leo

Indigenous

Kids

Singer/songwriter

Leo

Spoken-Word

Traditional

Wild-&-Wonderful

World

World,-Traditional

Worldly-Sounds

Youth

About

Gold Partners

Silver Partners