2024 Program Special Events
Feature Events
FRI 6:45PM Welcome to Country with Dr Jodi Edwards – Slacky Flat Bar
FRI 11:30PM Festival Club Trisco, host Sam De Santi with a swag of Celtic musicians – Restaurant
SAT 9AM-10:15AM Youth Folk Showcase – Slacky Flat Bar
SAT 10:30AM-Midday Americana Showcase – Slacky Flat Bar
SAT Midday-1:30PM Koori Voices with Stiff Gins, Jessie Lloyd, Pirritu, Mumung, host Dr Jodi Edwards – Global Green
SAT 12:15PM-1:30PM Songwriters in the Round, host Kay Proudlove – Restaurant
SAT 1:45PM-3:15PM Folk Fiddle Frenzy with Dallahan, Apolline, Vardos, Mickey & Michelle, Sydney Scottish Fiddlers, Ryan Young, host Sam De Santi – Restaurant
SAT 4:30PM-5:15PM Gordon Lightfoot Tribute – Grandstand Bar
SUN 8AM-9AM Hello Sunday Morning with Hannah Pelka-Caven, Fiona Ross – Bush Tipi
SUN 1:30PM-3PM Americana Showcase and Songs of Peace with Maurie Mulheron and friends – Grandstand Bar
SUN 6:30PM Festival Finale Concert and Parade, hosts Rheinberger & Wilson – Slacky Flat Bar
Blackboard Concerts
Limited spots, see the MC for 15 minutes.
FRI 5:30PM-6PM Bush Tipi
FRI 7PM-7:30PM Bush Tipi
FRI 8:30PM-9PM Bush Tipi
SAT 6PM-6:30PM Bush Tipi
SAT 7:30PM-8PM Bush Tipi
SAT 9PM-9:30PM Bush Tipi
Dances (Tivoli on Track)
SAT 1:45PM-2:45PM Old Time Dance, Southwest Virginia Style with The Alum Ridge Boys & Ashlee
SAT 6:15PM-7PM Good Tunes Bush Dance
SUN 1:15PM-2:15PM Bush Dance with Bush Music Club
Ken Field’s Hoot Band
BYO any instrument!
FRI 11AM-Midday New Orleans Brass Improvisation – Folk School
SAT 5:45PM-6:45PM Session Tent
SUN 9AM-10AM Slacky Flat Bar
SUN 6PM-6:30PM Parade to Finale, assemble at Bush Tipi
Saplings Sessions
Presented by the Bush Music Club for young folk.
SAT 7PM-8PM Session Tent
SUN Midday-1PM Session Tent
Sessions (Session Tent)
FRI 7PM-8PM Bluegrass/Old Time Session with Mark Ballesi
FRI 8:15PM-9:15PM Bush Music Club
SAT 9AM-10AM Australian Songs and Tunes – Bush Music Club
SAT 10:15AM-11:15AM Good Tunes Session
SAT 4:30PM-5:30PM Sydney Scottish Fiddlers
SAT 8:15PM-9:15PM Irish Session with Amaidi
SUN 9:30AM-10:30AM Australian Songs and Tunes Bush Music Club
SUN 11AM-Midday Irish Session with Apolline, Amaidí, Mickey & Michelle
SUN 1:45PM-2:45PM Italian Tunes with David De Santi
SUN 3PM-4PM Old Time & Bluegrass Session
SUN 4:15PM-5:15PM Americana Final Session
SUN 5:30PM-6:30PM Sydney Scottish Fiddlers
Shanty Singalongs
FRI 9:30PM-10:30PM Kiama Shanty Club – Session Tent
SAT 12:45PM-1:45PM Tom Lewis – Session Tent
SAT 3:15PM-4:15PM Shanties and Worksongs – Session Tent
SAT 9:45PM-10:30PM Tom Lewis – Folk Grand
SUN 10:30AM-11:15AM Tom Lewis – Grandstand Bar
Spoken Word, Parodies, Funny Songs
FRI 4PM-5:30PM Arvo Poets – Grandstand Bar
SAT 8AM-9AM Morning Poets – Grandstand Bar
SAT 12:15PM-1:15PM Poetic Politics with Russell Hannah – Grandstand Bar
SAT 2PM-3PM BYO Woolly Yarns with Russell Hannah – Session Tent
SAT 5:15PM-6PM Arvo Poets – Folk Grand
SAT 8:30PM-9:30PM Enough Said Poets, host Adara Enthaler – Restaurant
SUN 8AM-9:30AM Morning Poets – Grandstand Bar
SUN 9:30AM-10:15AM John Dengate Parody Cup – Grandstand Bar
SUN 11:30AM-12:15PM Folkin’ Funny Songs – Grandstand Bar
SUN 12:30PM-1:15PM Poets Brawl – Grandstand Bar
Yoga
SAT, SUN 8AM-9AM Tivoli on Track
CHILDREN’S PERFORMANCES (Bush Tipi)
SAT, SUN 9AM-5PM – Junkyard Rascals play and create time
SAT 9AM-9:30AM Gobsmacked
SAT 10:30AM-11AM Super Kenny and Magnificent Manda
SAT 1:30PM-2PM Mally Moo’s Music 4 Minis
SAT 3PM-3:30PM Illawarra Nature Story Songs
SAT 4:30PM-5pm Maypole with Molly
SUN 9AM-9:30AM Mally Moo’s Music 4 Minis
SUN 10:30AM-11AM Illawarra Nature Story Songs
SUN 12PM-12:30PM Maypole with Molly
SUN 1:30PM-2PM Gobsmacked
SUN 3PM-3:30PM Super Kenny and Magnificent Manda
SUN 4:30PM-5PM Geoffrey W Graham – It Rocks, It’s Cool, it’s P-P-Poetry